top of page

Król Wielkiej Brytanii Karol III. Co się zmieni w Anglii?

Karol III, pierworodny syn byłej królowej i jej małżonka. Urodzony 14 listopada 1948.

Pochodzi z dynastii Windsorów. Od urodzenia nosił tytuł Jego Królewskiej Wysokości Księcia Karola z Edynburga. Po śmierci dziadka w 1952, gdy matka wstąpiła na tron Zjednoczonego Królestwa, zajął pierwsze miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu, otrzymując tytuł księcia Kornwalii. W 1958, w wieku dziesięciu lat, nadano mu tytuł księcia Walii. W 2021 został księciem Edynburga, przejmując tytuł po swoim ojcu, który zmarł 9 kwietnia. Od 20 kwietnia 2011 zajmował pozycję najdłużej oczekującego następcy tronu w historii brytyjskiej rodziny królewskiej, a 19 września 2013 został najstarszym następcą tronu w dziejach Wielkiej Brytanii. Po śmierci Elżbiety II, 8 września 2022 został królem Zjednoczonego Królestwa i jednocześnie najstarszym wstępującym na tron brytyjski.

W latach 1981–1996 był żonaty z Dianą Spencer, z którą ma dwóch synów, księcia Wilhelma (ur. 1982) i księcia Henryka (ur. 1984), którzy zajmują kolejno pierwsze i piąte miejsce w linii sukcesji do brytyjskiego tronu. W 2005 wziął ślub z Kamilą Shand, znaną także pod nazwiskiem Parker Bowles. W 1970 ukończył Kolegium Trójcy Świętej University of Cambridge i został pierwszym brytyjskim następcą tronu w historii, który uzyskał tytuł naukowy. Służył w Royal Air Force i w Royal Navy. Jako następca tronu zaangażowany był w działalność publiczną i charytatywną. Reprezentował swoją matkę w oficjalnych wystąpieniach i patronował ponad 400 organizacjom. W 1976 założył The Prince' s Trust, fundację, która wspiera młodych ludzi w ich dalszym rozwoju.


Co się zmieniło, po koronacji Karola na Króla?


Konieczna będzie także zmiana brytyjskiego słów hymnu narodowego. Słowa zmienią się z "God save our gracious Queen" (tłum. Boże, chroń Królową) na "God save our gracious King" (tłum. Boże, chroń Króla).

Dzieje się tak, ponieważ w okresie, kiedy monarchą brytyjskim jest król, hymn Anglii wykonywany jest jako "God Save the King", czyli "Boże, chroń Króla".

"God Save the Queen" było także hymnem wielu krajów Wspólnoty Brytyjskiej, np. Australii, Kanady i Jamajki i pozostaje ich hymnem monarchicznym. W Nowej Zelandii nadal jest traktowana jako hymn państwowy na równi z "God Defend New Zealand".

Pieśń "God Save the King" została po raz pierwszy wykonana w 1745 r. dla poparcia króla Jerzego II Hanowerskiego, gdy jego panowanie zostało zagrożone przez jakobitę Karola Edwarda Stuarta, mającego szerokie poparcie szkockie. Ostatnia zwrotka mająca zdecydowany wydźwięk antyszkocka nie jest wykonywana.


Zmienią się także skrzynki pocztowe, pieniądze i mundury

Hymn to jednak niejedyny element brytyjskiej tradycji, który ulegnie zmianie. I tak na przykład w Wielkiej Brytanii jest ponad 100 tys. skrzynek pocztowych Royal Mail, z których każda jest opatrzona inicjałami królowej: ERII, co oznacza Elizabeth Regina II.

Skrzynki otrzymują znak monarchy rządzącego w danym czasie, więc wraz ze wstąpieniem Karola na tron, skrzynki pocztowe będą musiały być wykonane z jego insygniami — CRIII, ponieważ przyjął imię króla Karola III. Wymiana wszystkich skrzynek zajmie oczywiście lata.

Do tego najprawdopodobniej na brytyjskich pieniądzach znajdzie się wizerunek nowego monarchy. To oznacza, że wszystkie banknoty należałoby wymienić. Oczywiście nie z dnia na dzień i nie wszystkie na raz, ale stopniowo. Bank Anglii twierdzi, że kwestia ta nie została jeszcze rozstrzygnięta i będzie przedmiotem dyskusji po zakończeniu żałoby narodowej. A jest o czym dyskutować, bo na rynku znajduje się przeszło 4,5 mld banknotów z wizerunkiem Elżbiety. W czwartek Bank Anglii podkreślił, że na razie banknoty z wizerunkiem zmarłej królowej Elżbiety II na razie pozostają prawnym środkiem płatniczym, jednak dodano, że dalsze decyzje w tej sprawie zostaną podjęte po zakończeniu żałoby narodowej. Ponadto aktualizacji będą wymagały mundury policyjne i wojskowe, których części są opatrzone inicjałami zmarłej królowej. To samo dotyczy tysięcy flag, które powiewają na budynkach służb publicznych.

Zmianie ulegną też kwestie, których brytyjscy obywatele na co dzień raczej nie dostrzegają. Chodzi np. o tekst przysięgi wierności, którą składają posłowie podczas ślubowania. Dziś zawiera ona słowa dotyczące królowej, ale przy okazji kolejnych ślubowań będzie musiało się to zmienić.


Zmiany czekają również Kanadyjczyków.

Królowa Elżbieta była również głową państwa w Kanadzie. Kraj ten ma własny protokół działań w takiej sytuacji.

Teraz rozpocznie się tam okres żałoby, który zakończy się w dniu oficjalnej ceremonii żałobnej.

Zmienić mają się oficjalne portrety brytyjskiego monarchy w urzędach państwowych. Zmiany dotyczą również pieczęci i wyglądu paszportów. Z czasem banknoty 20-dolarowe, na których jest wizerunek Elżbiety II, zostaną zastąpione nowymi, z portretem nowego monarchy, również z czasem wymienione zostaną monety.



Źródła: Wikipedia, Wiadomości Onet.

Comments


Post: Blog2_Post

Formularz subskrypcji

Dziękujemy za przesłanie!

bottom of page